Oszustwo "na BLIK" - policja ostrzega o rosnącym zagrożeniu
Oszustwo "na BLIK" - policja ostrzega o rosnącym zagrożeniu
Oszustwo "na BLIK" - policja ostrzega o rosnącym zagrożeniu
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Oszustwo „na BLIK” – policja ostrzega o rosnącym zagrożeniu

Mysłowiccy policjanci kolejny raz przestrzegają przed oszustwami z wykorzystaniem kodu BLIK. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność.

Jak działają oszuści?

Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych i próbują przekonać ofiary do przekazania im pieniędzy. Zwykle uzasadniają to nagłą sytuacją. Często proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym rozsyłają do osób znajdujących się na liście znajomych, informacje z prośbą o przekazanie kodu BLIK. Motywują to jakąś nagłą potrzebą. Może to być kryzysowa sytuacja wymagająca pilnej pomocy finansowej, ale także mogą usprawiedliwiać się zwyczajnym brakiem środków na koncie i potrzebą wykonania przelewu. Oczywiście obiecują, że pieniądze odeślą, jak tylko będą mieli fundusze na koncie lub ewentualnie oddadzą w gotówce.

Dlaczego BLIK jest wykorzystywany przez oszustów?

Nowoczesne systemy internetowych płatności, pozwalają na natychmiastowe przekazywanie pieniędzy, bez konieczności oczekiwania kilku dni na zaksięgowanie. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK są realizowane błyskawicznie, a przelewy bardzo trudno jest cofnąć. Policjanci apelują o zachowanie czujności i weryfikację pochodzenia otrzymanych wiadomości tekstowych. Dokładnie sprawdźmy, czy osoba potrzebująca wsparcia finansowego faktycznie należy do grona naszych znajomych.

Jak reagować na wiadomość z prośbą o kod BLIK?

Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o kod BLIK, nie działaj pochopnie. Warto zweryfikować, czy nadawca naprawdę potrzebuje wsparcia. Najlepiej skontaktować się z nim telefonicznie lub osobiście. Nie podawaj kodu, zanim nie upewnisz się, że prośba jest prawdziwa.

Pamiętaj – przestępcy często odwołują się do emocji, opowiadając o nagłych sytuacjach, takich jak konieczność zakupu drogich leków czy brak pieniędzy na powrót do domu. Jednak w rzeczywistości jest to próba wyłudzenia, która może doprowadzić do utraty oszczędności.

Jak się chronić?

Przede wszystkim — zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

 

  • pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Systematycznie zmieniajmy je;
  • pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji;
  • nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a także zawartych w nich załączników,
  • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

 

Autor / Źródło
Artur Kristof / Śląska Policja, KMP Mysłowice

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe